Bezár

Hírarchívum

Melis Zsuzsanna, SZTE ÁJTK

A retorika királynője

A retorika királynője

2023. július 19.
4 perc

Melis Zsuzsanna, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar negyedéves, jogász szakos hallgatója számára a 2022/23-as tanév meghozta a sikert: több versenyen is részt vett, és mindegyikről kiemelkedő eredménnyel tért haza. Mégis a Kolozsvári Jogesetmegoldó Versenyen elért eredményére a legbüszkébb, ezt tartja az SZTE-n elért eddigi legnagyobb sikerének.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

– Több versenyen is részt vettél az elmúlt tanévben, mindegyiken kiemelkedő eredményt értél el. Mesélnél kicsit ezekről a megmérettetésekről?

 

– Mindig is szerettem versenyezni, már középiskolás koromban rendszeresen részt vettem különböző retorikaversenyeken. Akkor azonban még nem éreztem magam elég érettnek, sokszor nem tudtam az adott helyzetben megfelelően reagálni. Ahhoz, hogy a mostani eredményeket el tudjam érni, számos „pofonra” volt szükségem: lecsúszás a dobogóról, a sikertől gyakran alig egy lépésre. Az egyetem első évei meglehetősen sok energiát igényeltek – különösen igaz ez a hetedik félévre –, így bármennyire is szerettem volna, nem tudtam biztonsággal nekifutni olyan versenyeknek, amelyek egyébként érdekeltek. A nyolcadik félévben azonban Telegdy Gergely tanár úr biztatására elkezdtem részt venni különböző megmérettetéseken. Az első ilyen egy retorikaverseny volt márciusban, ahol első helyezést értem el. Ezt követte a 36. Országos Tudományos Diákköri Konferencia áprilisban, ezen opponensként vettem részt, ami azt jelenti, hogy a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Civilisztikai Tudományok Intézete felkér embereket „opponensnek”, és ez alapján egy dolgozatot kellett „bírálnom” mind tartalmi, mind formai szempontból. Ez azért is nehéz, mert az embernek ki kell zárnia ilyenkor azt a tényezőt, hogy ezzel a dolgozattal valaki hónapokat, akár éveket dolgozott, és nekem kell megmondani azt, hogy mi benne esetleg rossz vagy jó. Itt sikerült az egyik tagozatban a legjobb opponensi díjat megszerezni.

 

Majd, amikor már a májusi kolozsvári Sapientia EMTE Jogesetmegoldó Versenyre készültem, Telegdy tanár úr felhívta a figyelmemet a Dr. Nagy László Magánjogi Érvelési Versenyre, amelyre ugyan a meghosszabbított határidő utolsó napján, de jelentkeztem, és végül második lettem. Ezután jött a miskolci Országos Polgári Jogi Activity verseny, amelyet meg is nyertünk. Itt Kelemen Bálinttal és Lauer Viktóriával voltam egy csapatban. Zárásképpen, a kolozsvári versenyen vettem részt csapatban, és azt hiszem, túlzás nélkül mondhatom, hogy erre a megmérettetésre készültem a legtöbbet. Ez a verseny egy háromórás írásbeli jogesetmegoldásból, majd annak a szóbeli ismertetéséből állt. A verseny napján majdnem három órán keresztül értékelte a csapatokat a zsűri, s amikor kiderült, hogy megnyertük, nem igazán hittük el, hogy sikerült. Csányi Bendegúzzal és Farkas Nathannal nagyon jó volt együtt dolgozni, hamar megtaláltuk a közös hangot, és mindenkinek volt legalább egy olyan képessége, ami akkor és ott kellett ahhoz, hogy ezt az eredményt elérjük.

 

Nagyon sokat köszönhetek az SZTE ÁJTK Civilisztikai Tudományok Intézetének – azon belül is Görög Márta professzor asszonynak és a felkészítő oktatómnak, Telegdy Gergelynek – azért, hogy lehetőséget biztosítottak a versenyzésre. Támogattak, és ez sokat jelentett a versenyeken.


Melis Zsuzsanna, SZTE ÁJTK

 Melis Zsuzsanna, a retorika királynője.


– Melyik eredményedre vagy a legbüszkébb?

 

– Azt hiszem, szerénytelenség nélkül mondhatom, hogy mindegyik elért eredményemre büszke vagyok. De ha mégis ki kellene emelnem valamelyiket, akkor a Dr. Nagy László Magánjogi Érvelési Versenyt és a kolozsvári Sapientia EMTE Jogesetmegoldó Versenyt emelném ki. Az előbbi egészen ismeretlen szituációkat tartogatott, teljes mértékben a kreativitásra kellett hagyatkoznom, a kolozsvári pedig azért volt nagyon értékes számunkra, mert az összes magyar egyetem jogi kara előtt tudtunk az élen végezni a fiúkkal, rengeteg munkánk térült meg ezzel.

 

Mennyire volt nehéz összeegyeztetni a tanulmányaidat a versenyekre való felkészüléssel?

 

– Nem biztos, hogy a hetedik félévben ezt a „menetet” így teljesítettem volna. A nyolcadik szemeszterben már jobban tudtam gazdálkodni az időmmel, így komoly logisztikával ugyan, de próbáltam minden kötelességnek eleget tenni. Szeretném a kilencedik félévet is sikeresen abszolválni, majd teljesíteni az államvizsgát, és azokon a versenyeken, amelyekre tavasszal továbbjutottam, szeretnék ugyanilyen eredményesen szerepelni.


Melis Zsuzsanna, SZTE ÁJTK

Az SZTE ÁJTK hallgatójának legfontosabb célja, hogy sikeresen teljesítse az utolsó évét is a jogi karon.


– Mivel foglalkozol szívesen a szabadidődben?


– Szabadidőmben – révén, hogy nyári szünet van – pihenek illetve egy pályázat miatt most épp egy kisebb kutatómunkán dolgozom. Ez az időszak egyébként leginkább az utazásról, a barátaimmal és a családommal való időtöltésről szól. Ilyenkor tudok a legtöbbet velük és egyúttal odahaza, Kondoroson lenni.


– Milyen tervek, célok állnak előtted a jövőre nézve?


– Egyelőre az utolsó évem sikeres elvégzése a legnagyobb célom, és őszintén nem igazán “merek” a továbbiakon gondolkodni. Természetesen vannak már terveim, hogy mivel kellene, lehetne a diploma megszerzése utána foglalkozni, ezek közül talán, ami igazán vonz az a bírói hivatás, így valószínű, hogy a fogalmazói állást fogom megcélozni, de ez még változhat az elkövetkezendő évben.



 

Pósa Tamara

Borítókép: Az SZTE ÁJTK hallgatója kiemelkedő eredményekkel zárta a 2022/23-as tanévet.

Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek